תיק עבודות

קוראים לי ספיר אשכנזי ואני אמנית.  אני עוסקת ביצירה מאז שאני זוכרת את עצמי: כותבת, מציירת, עובדת בסטיילינג, עיצוב תלבושות עיצוב סטים, עיצוב תפאורות, אמנית פלסטית, אמנית מיצג, ועוד.
 ב-2020 קיבלתי את התואר השני שלי "בתכנית למצטיינים בעיצוב במה, קולנוע וטלוויזיה" באוניברסיטת תל אביב. עבדתי במגוון עבודות בתחומי אמנות שונים, ביניהם עיצוב תלבושות, סטים ותפאורה, משחק, דוגמנות, ואמנות פלסטית. בכל הזדמנות שיש אני יוצרת ומאתגרת את עצמי גם בתחומים חדשים שעוד לא התנסיתי בהם. אשמח שתצרו איתי קשר אם אתם מעוניינים ליצור איתי.

אנטידיאפוביה

אנטידיאפוביה- סרט קצר משנת 2020 שהשתתף בפסטיבל אימפרואקשן 11 בשיתוף סינמטק תל אביב. תסריט: עדי סלהוב  בימוי: אלון נוימן, צילום: רונן גולדשטיין תמיר,
באסל-תנא, עיצוב אומנותי ועיצוב תלבושת: ספיר אשכנזי, עריכה: טל קלר,  צבע ואפקטים: ראף קרימסון. שחקנים: עדי סלהוב, אילן בן-עובדיה, נטלי דימנט ודניאל צירלין.

תלמה בין

תלמה ביין- העלילה מתרחשת בתל-אביב של שנות ה-60 ועוקבת אחר תלמה ביין, פסנתרנית מחוננת, המתקשה להיחלץ מצילו של אביה, הנודע בשל יצירותיו המוזיקליות.
על אף ההתמדה והעקשנות של תלמה, היא נכשלת פעם אחר פעם. הדרך להצלחה טומנת בחובה קשיים מנטליים, שמומרים בקשיים פיזיים. אבל תלמה לא תיכנע.
הסרט יצא בשנת 2019 והוקרן בסנימטק תל אביב במסגרת פסטיבל סטודנטים. תסריט ובימוי: רעות ברה"ל, הפקה: מלאני לאה ביסמוט, צילום: מנו פרוס, תאורה: יונתן ארבל,
 עיצוב אמנותי ותלבושות: ספיר אשכנזי, הקלטה: דניאל שועלי, עריכה: סיוון שוסטר, שחקנים: אנה סנגר, שלום קינן.

מריונטה

.מריונטה- סרט קצר משנת 2018 והוקרן בסינמטק תל אביב במסגרת פסטיבל סטודנטים
.תסריט ובימוי: יובל וינר, הפקה: נועה חייט, צילום: בן לוי, עיצוב אמנותי ותלבושות: ספיר אשכנזי, עריכה: עידן לוי, שחקנים: אלישבע וייל, אליס דור כהן, בני הוזמי

סקס, תככים ואספירין

סקס, תככים ואספירין (יוני 2021) – קומדיה פרועה שמתרחשת בצרפת של המאה ה-20, במרכזה עומד רופא צעיר שנקרע בין אהבתו לאשתו לבין רומן מזדמן. בזכות משרתת שאפתנית וחמדנית הוא מצליח לכסות על הרמון שלו אך לא בדיוק כפי שציפה. מחזה מאת: פיטר טילבורי, בימוי: רוני מנדלסון, עיצוב תפאורה ותלבושות: ספיר אשכנזי, מוסיקה: גיא מנדלסון, תאורה: דן גלזר, בהשתתפות: מחזור 2021 בית ספר "הדרך": דניאל עפר,  נעם בד, בוני כהן, מוריה דפנה, שריג מזרחי, גדי אסרף, עדי צדוק, עדן יוסף, שחר רכס, דור רווח, רון רפפורטש, ירין שרון, רונה טולדנו, מיתר דריי, איתמר ביטאן, עדי היקרי. ההפקה עלתה ב"תאטרון קרוב".

חבלי משיח

חבלי משיח (אפריל 2021) – 'חבלי משיח' מספר את סיפורה של משפחת הרב בהתנחלות בשומרון ערב חתימת הסכם שלום בין ישראל לרשות הפלסטינית. הידיעה על הפינוי הצפוי, לאחר חתימת ההסכם, גורמת לבני המשפחה לטלטלה נפשית קשה, והקרעים האידיאולוגיים ביניהם נחשפים. מחזה מאת: מוטי לרנר, בימוי: ג'וש שגיא,  עיצוב תפאורה ותלבושות: ספיר אשכנזי, מוסיקה: רפי פרח,  תאורה: דן גלזר, בביצוע תלמידי שנה ג': יהונתן יעקוב, בר הלוי, שחר מור חיים, מאיה דויטש, מרים , תמר רילינגר, נימרוד דורון, אלה פינקל.
בתהליך העיצוב עניין אותי ליצור אווירה מחניקה, של בית לא קטן, אבל גדוש אנשים וצפוף למרות נראותו המרשימה. רציתי ליצור בית שנותן תחושה של מחנק, עינינו אותי דימויים של פצצה מתקתקת או סיר לחץ, וזו בין היתר הסיבה שבחרתי בצבעים אדום וחום לחלל. בחרתי בעץ חום כהה משום שהוא נותן לחלל כובד ורצינות מסוימת בנוסף לתחושה כי החומר יכול להתלקח בקלות ולעלות קליל באש.
החללים בבית הם חצי פתוחים ואף שקופים ויוצרים מתח, תחושה שדברים קורים מאחורי מה שנראה לקהל, בעולם הבדיוני שמחוץ לבמה ובחדרים הפנימיים של הבית הזה. 
פורסמה כתבה המסקרת את ההצגה במרתה יודעת, לכתבה לחצו כאן.

למוטב בלבד

למוטב בלבד (יוני 2020)- הצגת תאטרון קומדיה, יוני 2020, סטודיו למשחק אימפרו.
אריק פוטר מעבודתו בחברת החשמל. לחרדתו, הוא אינו מסוגל לבשר על כך לאשתו, וכדי לחמוק מחשיפת האמת, הוא ממציא פטנטים מתוחכמים במטרה להוציא כסף מהביטוח הלאומי. ההונאה המתמשכת הולכת ומסתבכת. וכשחוקרי הביטוח הלאומי מגיעים לביתו, אריק צריך לאתגר מחדש את היצירתיות והדמיון, ולהסביר להם,
איך הוא מצליח להרוויח המון כסף בלי לעבוד כלל… קומדיית מצבים בריטית בעיבוד ישראלי עכשווי. מאת: מייקל קוני, בימוי: רוני מנדלסון, תרגום: דנה פלג,
עיצוב תפאורה ותלבושות: ספיר אשכנזי, מוסיקה: גיא דנטי מנדלסון ויואב דולב, עיצוב תאורה: דן גלזר, ע. במאי: ליאור שמש, בביצוע תלמידי שנה ג': הגר מלכה, גל גינוסר, אילן בן-עובדיה, דניאל צירלין, עדי סלהוב, עמית נחושתן, יוחאי אילוז, אלה פינקל, אן אביטל.

מלנכוליה

מלנכוליה (דצמבר 2019)- הצגת תיאטרון סוריאליסטית מאת: שרה רוהל, בימוי: קרן אדרעי,עיצוב תפאורה: אדווה כהן שפיגל, עיצוב תלבושות: ספיר אשכנזי, תאורה: עדי מילוא, עריכה: זיו שחם, מוסיקה: קובי שמואלי, שחקנים: מנבר יוסף, אביגיל זמיר, הדס מירון, דניאל הייל, עטאלה טנוס.
המחזה מתמקד בטילי, פקידת בנק מלנכולית, מעוררת את התאהבותם של הכלל: לורנזו הפסיכיאטר, פרנק החייט, פרנסס הספרית וג׳ואן האחות הרפואית – כולם מתאהבים בטילי ובמלנכוליות שלה.
יום אחד, באופן פתאומי ובלתי צפוי – טילי הופכת לשמחה. המהפך הרגשי של טילי מוציא את העולם כולו מאיזון, ובאופן דיי מסתורי ומשונה אנשים החווים מלנכוליה מתחילים להפוך ברחובות לשקדים. שקדים! מה יעלה בגורל טילי והחבורה? 

מה אישה רוצה?

Budapest

קליפ-  “Ivy Green – Budapest  (  נובמבר 2021 ): הסינגל הראשון של הזמרת והיוצרת חן דניאל,  שם במה Ivy Green. במאי ועורך: ואדים מכונה, מצלמת רחף: ישי בית-הלחמי, מעצבת תלבושות: ספיר אשכנזי, איפור ושיער: ענבל שומר,  רקדן: אלון אסאדו הופמן, שחקנים: אילן בן עובדיה, מרים (מימי) גוטסדינר.

JOB

קליפ- “John East – Job  (ספטמבר  2020): השיר של יונתן מזרחי מדבר על הקונפליקט בהתבגרותו. הקליפ מספר את סיפורו של איוב שנלחם בשדים לאחר שנראה שאלוהים עזב אותו. יונתן מנסה לבטא את מאבקי הדת שלו באמצעות הסיפור המקראי של איוב, תוך שימוש באלמנטים מקראיים. במאי: אוראל אבן חן, צלם: בן לוי, מעצבת תלבושות: ספיר אשכנזי עיצוב אמנותי: יובל הלוי.
כתבה על הקליפ והשיר פורסמה במגזין הבריטי- Urbanista magazine.

Magic kass

Magic Kass (מרץ 2021)- סדרת רשת (תכן פרסומי) ליוטיוב. מדובר בסדרה בכיכובם של כוכבי רשת ואנשי בידור (מיכל בן דוד, ריף גרינפלד, נגה גפן, מאי פריאנטי, ירדן ויזל, אייל נגר, מאור לוי, אוראל צברי, עידן תלם, אלי וליאל אליהו, מרים גדיאל ועוד…) בה מתמודדים עוברים משימות בהשראת הלונה פארק שעתיד להיפתח במעלה אדומים. אני עבדתי בהלבשה עבור הפקה זו, הכנתי והלבשתי כ-120 תלבושות לפרקים השונים בהשראת המשימות השונות.

 

I love you I, love you

מיצג- “I love you, I love you”: הוא מייצג שייצרתי בשנת 2020 במסגרת ערב במה פתוחה אוניברסיטת תל אביב. את הלוח בניתי וצבעתי בביתי במיוחד עבור המייצג הזה.
המייצג מדמה מנגנון של OCD- הפרעה אובססיבית כפייתית. ל- COD יש מגוון צורות, בדרך כלל יש מחשבה פולשנית טורדנית. המחשבה הזו היא דבר שלא ניתן להתחמק ממנו או לשלו בו, על כן הופכת למעיקה ומטרידה. לפעמים מדובר במחשבה נחמדה או מרגשת אך האו פשו היא באה לידי ביטוי בראש, באופן כפייתי ולא חוף הופך אותה לבלתי נסבלת. ע ידי הכתיבה "I love you" שוב ושוב על הלוח אני מדגימה איך מחשבה כזו הופכת לאובססיה, ממחשבה כפייתית לאימפולס או לפעולה כפייתית. הכתיבה על לוח עם גיר מתקשרת לעולם החינוך, השליטה והענישה, שקשורים בקשר הדוק עם התופעה הלא פשוטה של OCD. למנגנון האישיותי הזה קושרים הרבה הסברים, ביניהם הסברים תורשתיים (לכן בחרתי ללבוש בגדים שהיו שייכים לאמא שלי כשהייתה בגילי). יותר מכל ההפרעה מתקשרת לסטיגמה של סדר או לניקיון. במייצג אני מדגימה את החוויה האישית שלי עם ההפרעה ומקווה לתת נקודת מבט נוספת עליה.

The Weight of a Weight

מיצג- "משקלו של משקל" / "The Weight of a Weight": הוא מייצג שייצרתי ב-10.10.2018 לכבוד יום בריאות הנפש. מטרת המייצג היא לדבר על נושא שבעיני רבים נחשב לרגיש, סודי ואינטימי. אני בוחרת לחלוק אתכם במייצג את המשקל שלי, מדובר במידע אותו אפילו אני לא יודעת על עצמי. על ידי השיתוף הזה אני יוצרת מרחב אינטימי ומתח של גילוי "סוד" ביני לבין הקהל . בעזרת המתח הזה אני בוחנת את המשמעות אותה אנחנו מעניקים למשקל. אני מעלה שאלות רבות ביניהן: האם משקל אומר משהו על בני אדם? האם יש יותר דמיון משותף בין שני אנשים עם משקל זהה? האם אנחנו יודעים להעריך בכלל איך נראה, מדבר או חושב אדם במשקל מסוים? מדוע בכלל מדובר בנושא כל כך רגיש ואינטימי? מדוע לדוגמה אין אותן תחושות חלות על מספר הריסים השונה שיש לכל אחד מאתנו? האם המתח שנוצר בעקבות גילוי סוד המשקל מקרב או מרחיק בין בני האדם? האם משקל הוא מדד אמין להשמנה והרזיה או שהוא משתנה במהלך היום כתלות באוכל, שתייה, הזעה ומנוחה?