English / Hebrew

מערכת היחסים שלנו עם OCD

שלום לכולם, כבר זמן מה אני שואלת אתכם באינסטגרם מה תרצו לדעת על היחסים שלי או של תום עם OCD. אז בואו נתחיל בהתחלה, שמי ספיר אשכנזי ואני מתמודדת עם OCD (בימים מסוימים עם יותר
הצלחה מאחרים). סביב גיל עשר אבחנו אותי , ומאז אני בתהליך מתמשך של למידה והתמודדות עם  OCD, והסברה ולימוד של הסביבה שלי. בקיצור, מלאאאא למידה סביב התופעה. 
עכשיו, בלי עיקובים מיותרים אני רוצה לענות על השאלות ששלחתם לי.

Our Relationship With OCD​

אז הנה תשובות לשאלות שלכם לתום:

1- מה ידעת על OCD לפני שפגשת את ספיר? 
לא הרבה אבל מספיק כדי לגלגל עיניים כשמישהו אומר "אוי אני כזה OCD".

2- איך OCD משפיע על שגרת החיים שלך? 
הוא משפיע על החיים שלי רק בעקיפין, בגלל ספיר. זה פשוט מציב מגבלות מסוימות. וגם אלה פשוט קצת יותר נוקשות מדברים שהם, חברתית לפחות, חלק מהחיים בכל מקרה. לאכול מהרצפה, לדוגמא, זה לא בסדר. אם יש ג'וק במטבח חייבים לטפל בו או שלספיר תהיה בעיה לא רק עם המטבח אלא גם עם האוכל שמגיע מהמטבח. זה משתנה מיום ליום.

3- איך OCD נראה?
משתנה מאדם לאדם. ממה שאני מכיר זה סט של התנהגויות שמקורן המשותף בדחפים ומחשבות טורדניות וכפייתיות. המגוון רחב ויכול לנוע מהצורך לשחק עם מתג האור מספר מדויק של פעמים עד לפציעה עצמית כפייתית. לעיתים זה גם מתבטא בהתנהגות שהיא מרוחקת או מנותקת קצת מהסביבה.

4- איך אפשר לזהות מישהו שמתמודד עם OCD? 
אז שוב, זה מאוד אינדיבידואלי ומשתנה מאדם לאדם. אבל כמו שעניתי בשאלה האחרונה יש משהו שבעיניי לפחות מתפרש כניתוק חברתי\סביבתי ברגע שמחשבה או התנהגות כפייתית נכנסת לתמונה. בכל מקרה הדרך הישירה והכי טובה לדעת עם מה מישהו מתמודד היא לשאול.

5- האם הקרבה למישהי עם OCD שינתה אותך?
אני משתדל לשמור יותר על היגיינה, במיוחד בסביבת אוכל. בגדול אני חושב שלמדתי להיות יותר סבלני.

6- האם הכירות קרובה למישהי עם OCD גרמה לך לראות אחרים שמתמודדים עם OCD?
כן, אני חושב שכן.

7- מה דעתך על אנשים עם OCD?
אני חושב שהם אנשים כמו כולם, פשוט עם משהו נוסף להתמודד איתו.

8- איזה טיפ היית נותן לאנשים שרוצים לעזור ולהבין מה עובר אדם עם OCD?
היו סבלניים ותתייחסו אליהם כמו שהייתם רוצים שיתייחסו אליכם כשאתם ביום רע.

9- מה גרם לך לרצות ללמוד ולהבין OCD ולהיות סבלני ואמפתי לזה?
האמונה שלי שלכל בן אדם מגיע שיתייחסו אליו בכבוד וסבלנות, וספציפית עם ספיר האהבה העמוקה שלי אליה מאוד עוזרת.

 תשובות לשאלות שלכם אלי:

1- איך ה OCD שלך משרת אותך?
אני חושבת שזה אתגר וכמו בהרבה מקרים אחרים, אתגרים יכולים לעודד התנהגות יצירתית וצורות חשיבה שונות. בנוסף אני מבינה שה-OCD זה חלק ממני לטוב ולרע, לדוגמא  פעילויות רפטטיביות יכולות להוריד אצלי חרדה גם אם הן פעילויות לא בריאות כמו פציעה  אבל גם אם אלו פעילויות חיוביות כמו יצירה, סידור, תפירה וכו'… 

 2- איך את מרגישה שאת מיוצגת בטלוויזיה? 
בכנות אני מרגישה שאין מספיק ייצוג אמין ומורכב שלא משטיח את המצב לקושי עם לכלוך או בלאגן ורצון לסדר  המון. אני אוהבת סדר, ניקיון עושה לי טוב אבל לנקות דורש ממני להתמודד עם הלכלוך וחוסר הסדר ובכנות זה מאוד מציף ולא משהו שנעים לי להתעסק איתו כמו שנעים לי התוצאה שלו. אני חושבת שבמובן הזה דמויות כמו מוניקה בחברים הן קצת צחוק על הדבר בעיקר בעונות מאוחרות יותר. אני זוכרת שראיתי את הסרט הטייס בתקופה שהייתה לי הפרעת אכילה וOCD די חריף והרגשתי בפעם הראשונה שאני רואה מישהו כמוני מיוצג.  ולמרות שהיה מדובר בעיסוק בניקיון משהו בסרט הזה מדגים כל כך טוב את חוסר האונים, את הקושי בהתמודדות עם הכללים וחוקים שנבנו מתוך המחשבות והעיסוק הטורדני. בכל מקרה, אני מרגישה שיש מקום להמשיך ולהראות עוד צדדים של מה שאנשים כמוני מתמודדים איתו.

3- איך אנשים מגיבים כשאת מספרת להם?
בדרך כלל לא מגיבים ברצינות, בכל זאת אנשים זורקים את הביטוי "יש לי OCD" בקלות דעת על ימין ועל שמאל בצורה שאף אחד לא היה אומר "יש לי קצת סוכרת" אבל אני שמה לב שכשהם רואים אותי חווה רגע של שבר או מתמודדת עם רגע שממש קשה לי האסימון נופל ומבינים שזה לא רק אהבה לניקיון או רצון לעשות כלים אלא משהו שיכול להראות קצת אחרת. 

עכשיו אני רוצה לשמוע מכם, מה אתם יודעים על OCD?
האם אתם מתמודדים עם או קרובים למישהו שמתמודד עם OCD? אם כן, איך זה משפיע על החיים שלכם?
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר באינסטגרם או לכתוב לי  בתגובות גם שם בפייסבוק.
אם אתם רוצים לקרוא על מייצג שעשיתי ב נושא OCD אתם מוזמנים ללחוץ כאן ולגלול כל הדרך למטה בפורטפוליו שלי. 
אני אשמח לשמוע מכם על הכל!

 -Sapir-