English / Hebrew

Rebound

היום אני רוצה לדבר על נושא שלא עסקתי בו עד היום בכתיבה לפחות לא באתר שלי. נושא שבתור אישה צעירה מאוד מוכר לי, המושג ריבאונד.
בדומה למושגים רבים אחרים שמשמשים אותנו כשמדברים על מערכות היחסים, ארבעת הבסיסים, Playing the field, score ועוד.. גם  המושג ריבאונד שאול מעולם הספורט.
במשחק כדורסל הכוונה היא לכדור חוזר, כדור שפגע בסל, לא נכנס וקפץ חזרה, אותו שאר שחקני המשחק ינסו לתפוס.
אם כך די ברורה הסיבה שהמושג קיבל משמעות חדשה, דרך לתיאור המעבר החד ממערכת יחסים משמעותית לאחת קצרת טווח לאחר פרידה.
אבל עכשיו סקרן אותי לדעת האם באמת מדובר בסוג של פתרון ואיך אנשים מרגישים ביחס לנושא.
הרי, כולנו שמענו משפטים בסגנון "הדרך הקלה ביותר להתגבר על מישהו היא להיות מתחת מישהו חדש" ואחרי שיחות מעמיקות עם אנשים בהן ניסיתי לענות על שאלות שצפו לי הבנתי שמדובר בנושא מאוד מאוד אינדיבידואלי.

Rebound

האם מדובר בתופעה פופולרית או רק בקלישאה?
מסתבר שמדובר בתופעה דיי נפוצה. היא מתרחשת בצורה של החלטה מודעת או באופן אוטומטי כמנגנון התמודדות עם פרידה. כמה מחברי אפילו ספרו שרק בדיעבד יכלו לראות כי היה מדובר בריבאונד.

עכשיו עניין אותי לברר מה היא למעשה המטרה, למי ומה אנחנו מנסים להוכיח?
רוב האנשים ששאלתי ענו שהם חושבים שזו הדרך שלהם להרגיש נחשק שוב, רצון לדעת שאנשים עדיין מעוניינים בך וחושבים שאת או אתה עדיין מושכים. מניסיוני האישי מדובר על עניין מורכב יותר. רצון להוכיח כי לא כל כך קשה למצוא קשר וכימיה, מישהו שיעריך אותי, שיוכל לדבר איתי בנוסף למשיכה ואולי כדי להוכיח שהדבר שנגמר לא היה כל כך מיוחד או נדיר למרות הכל.

האם יש דרך נכונה לעשות את זה?
גם כאן אין תשובה חד משמעית, האמת היא שיש פיצול בין הדעות כשזה מגיע לבחירת האדם חלק אומרים שזה צריך להיות אדם שאתה לא מכיר, מישהו חדש. הטענה היא שככה אין מבוכה, אין ציפיות, אין רגשות, או שיפוטיות מצד חברים אחרים ואין פחד לפגוע באדם קרוב אליך. החלק האחר אומר כי עדיף לבחור בחבר טוב או ידיד, מישהו שמרגישים בנוח איתו, שמכיר את הגבולות שלך, מישהו שרוצה בטובתך. בכל מקרה המשותף בין הדעות השונות היה שקודם כל צריך לדאוג לבטיחות, להיות עם מישהו שניתן לסמוך עליו. אחרי פרדה הרבה פעמים מאוד פגיעים ולכן חשוב לוודא שזה באמת משהו שרוצים לעשות, ששני הצדדים מסכימים ומוגנים.
דבר נוסף הוא ששווה להגדיר את טיב הקשר כבר בהתחלה, כך ששני הצדדים יבינו ויחליטו יחד למה הם מצפים ומה הם רוצים, חברות, סקס או מישהו לדבר איתו כך זה נחסכים הרבה ויכוחים, דרמות ואי נעימויות בעתיד.

ההשלכות לריבאונד יכולות להיות מגוון השלכות, המון תוצאות שכמובן איש אינו יכול לצפות מראש והשפעה שונה על אנשים שונים, על גברים ועל נשים. אנשים עשויים לדבר, שמועות יכולות לרוץ, זה יכול לעזור ולחזק את הביטחון העצמי או לחלופין להאט את תהליך ההשלמה וההתגברות על הפרידה.
על כל מקרה שלא יהיה זו רק חוויה אחת מתוך המון חוויות שבונות את סיפור החיים שלנו, זה לא דבר שמגדיר אף אדם ובין אם התוצאה הייתה חיובית, שלילית או כמו ברוב המקרים אמביוולנטית, זה רק עוד לקח שניתן להסיק וללמוד ממנו.

עכשיו אני רוצה לשמוע מכם איך אתם מרגישים לגבי ריבאונד?
האם אם אתם מסכימים שיש דרך נכונה לעשות את זה?
ואם כן, אשמח לשמוע מתוך הנסיון שלכם?
כמו תמיד אשמח לשמוע ממך על הכל!

-Sapir-