English / Hebrew

רומנטי או קלישאתי

היום אני רוצה לספר על נושא שמאוד מעניין בעיניי ולנצל את התאריך של ט"ו באב כדי לכתוב עליו וזה ההבדל הדק והמאוד מהותי בין רומנטי לבין צ'יזי. בוא נחזור רגע אחורה לרגע שבו גיליתי על עצמי מה שחשבתי שהיה סלידה מכל דבר רומנטי. זה התחיל עם החבר השני שלי עליו כתבתי את הכתבה More than friends. היינו חברים ומשם זה התקדם באופן שאני תפסתי כספונטני התחלנו את הקשר מתוך המון תחושות של "בוא ניראה מה יקרה" והרבה בלבול שמלווה באופן טבעי למשהו חדש שלא ציפיתה לו. היום אני יכולה להגיד שאלה היו רגשות רומנטיים של סערה פנימית והתרגשות מהלא נודע.
יום אחד כשהייתי חולה ומאושפזת בבית חולים הוא ביקר אותי, זה לא דבר שעשה לעתים דחופות. התגעגעתי אליו מה שבאמת רציתי והייתי זקוקה לו היה ההרגשה שאני חלק מצוות מנצח, מישהו בריא מהעולם שבחוץ, הרגשתי בודדה ולא לגמרי השתלבתי בתוך העולם החולני שיוצר אשפוז ומאוד רציתי שהוא יתקשר או יבקר יותר. בכל מקרה הוא הגיע לכשעה וכשעזב והגיעה הזמן ל"טיול לילה" הלכתי להביא סוודר מהחדר הדלקתי את האור וזה היה הרגע שהבחנתי בדוב ענק שהשתרעה על כל המיטה הקטנה שלי. מיד באותו רגע כל מה שהרגשתי היה סחרחורת ובחילה נוראית וכל זה עוד לפני שהבחנתי בפתק וורד פלסטיק מלאכותי שגם הם היו על המיטה. לקחתי את הסוודר כיביתי אחרי את האור ויצאתי. 

הרגשתי שמשהו לא בסדר הרי זו לא התגובה המתאימה למחווה שכזו.
כל זה התחזק כאשר כל הבנות שידעו על הפתעה הזו דיברו על כמה היא מדהימה וחלומית. מאז ו5 שנים האמנתי בדעה שרומנטיקה בהקשר הזה של זוגיות ואהבה היא פשוט לא בשבילי. הצדקתי את זה על ידי נימוקים כמו היותי סרקסטית מידי ובכל זאת מידי פעם כשמשהו היה רומנטי והרגיש נכון כן הרגשתי פרפרים נחמדים מתרוצצים לי בבטן.

Romantic Or Cheesy Sapir Ashkenazi

הכל השתנה ביום אחד בו נפל לי האסימון, הכל התחבר לכדי הסבר הגיוני, ההבדל החשוב בין  המושג "רומנטי" למושג "צ'יזי".
זה קרה כשצאתי עם בחור חדש שנורא חיבבתי, היה לי חשוב להסביר לו מה עשוי לגרום לי לחוש לא בנוח וכך תוך שאנחנו יושבים ומדברים העלתי את עניין אי הנוחות שלי עם מחוות רומנטיות אבל לא הרגשתי שלמה עם מה שאמרתי, משהוא לא הרגיש מדויק.
הרי אני כן אוהבת במקרים מסוימים הפתעות ומחוות מסוימות ובאחרים ממש נרתעת מהם. התופעה הזו נראתה לי אקראית לחלוטין ולא ניתנת להסברה. אבל שבוע לאחר מכן בזמן שיעור תולדות האומנות המודרנית שעסק ב"תנועה הרומנטית" באמנות הכל נפל למקום ונעשה בהיר לגמרי. מכיון שאני אישה עם המון רגש והתלהבות לא יכולתי לחכות לספר לאותו בחור על הגילוי המסעיר שלי ועכשיו אני מתרגשת לחלוק את ההבנה הזו גם אתכם!

על מנת לרדת לסוף דעתי אני חושבת שצריך להסביר את הנושא עליו עסק השיעור והוא התנועה הרומנטית. 
התנועה הרומנטית- מדובר בתפיסת עולם או זרם שהשפיעה על כל תחומי האמנות הוא החל להתפתח בסוף המאה ה-18, במקביל וכראקציה (תנועת נגד) לנאו-קלאסיקה. התנועה היא אינטלקטואלית באופייה ואיננה מתנגדת לתפיסה התבונתית שצמחה, בעקבות מהפכות מדעיות אך היא כן סותרת את רעיון הנאורות שמנסה לתת הסבר לכל תופעה. במקום, היא שמה דגש מיוחד על כוחות פנימיים וחיצוניים בלי ניתנים להסברה כמו רגש או כוחות הטבע האדירים.
הסגנון מדגיש את  האותנטי והחד פעמי, מתנגד לקבלה עיוורת של מסורות או סוגי שלטון ועוסק ברגש מתפרץ ובלתי מרוסן על כל גווניו. פעמים רבות מפגיש בין האדם  אל מול כוחות הטבע הפרועים שיוצרים רגש של זמניות על פני האדמה ומובילים להכרה כי הכל בר חלוף. 
תשוקה, מפלצות, אהבה, אכזבה, חברות, אמת, שקר, מוות, הכרה, שליטה, זמניות ואהבת החיים כל אלו הם מושגים מרכזיים ברומנטיקה. מה מיצירות הרומנטיות האהובות עלי: אז'ן דלקרואה- דיוקן, פרנסיסקו דה גויה- "תרדמת התבונה מולידה מפלצות"ויליאם טרנר- "גשם, קיטור ומהירות" ואחד הציריים האהובים עלי באופן כללי ג'ון קונסטבל- "The Hay Wain".

עכשיו כשהבנו מה היא רומנטיקה היה גם קל יותר להבין מה היא לא. אם הרומנטיקה שמה דגש רב על הרגש אז הצ'יזיות כבר הגדירה בקונבנציות מוכנות עבורנו ומראש  מה מעורר רגש, איך צריכה להראות מחווה שנובעת מרגש (מהצד הנותן) ואמורה לעורר רגש עבור הצד השני (המקבל). מדובר בקלישאות שהחברה מכתיבה כמו כתיבת ברכה מלאת איחולים ומחמאות שתרצה את האדם המקבל אותה (להניח מה האדם בצד השני ירצה לשמוע) ותעורר תגובה ריגשת מסוימת וצפויה ראש. צ'יזיות לא בהכרח מבטאת באמת את החברות והקשר הייחודי בין בני אדם, היא לא ספונטנית אלא מחושבת. אך בני אדם לא פועלים כך והתגובה שמתיישבת על פי מוסכמות למחווה מסוימת לא תעורר בהכרח את הרגש המאפשר אותה. העניין עוד מורכב יותר משום שלמרות שמחוות כמו בובת דובי, פרחים, מכתב, כתיבת שיר וכו' נחשבות לקלישאתיות וכך נופלות לתוך התחום הצ'יזי בהחלט יכולות להיות ייחודיות לקשר ספציפי. נניח אם ידוע שאני אוהבת פרחים, או אם מדובר בבדיחה פנימית או בכל דרך אחת שמעוררת רגש דומה אצל כל המשתפים. הנקודה החשובה היא שדבר מה מסוים יכול להתפרש כרומנטי או כלא רומנטי בסיטואציות שונות דבר שתלוי בכמה ובאיזה רגש מעורב. כך למשל אם בחור יקנה לי קפה בהתבסס על הידע שלו עלי ועל האהבה שלי לקפה הוא ינסה לעורר בי רגש מסוים, אך גם הוא מונע מתוך רגש הוא שמח מכך שהוא עושה לי הפתע או משהוא נחמד ומתרגש מכך שישמח אותי אז זו היא חוויה רומנטית עבורו. ואם אני מחבבת את הבחור הזה שזה חלק חשוב על מנת שהמחווה תיתפס כרומנטית, טבעית ולא חד צדדית היא תיצור גם אצלי רגש למשל התלהבות ושמחה המחווה וכך תיתפס גם על ידי כרומנטית. לסיום חשוב לי להדגיש כי רומנטיקה למעשה לא שמורה רק לקשר זוגי או מיני היא חלק בלתי ניפרד מקשרים חבריים, חוויות משותפות יוצרות קירבה ושפה ייחודית לקשר מסוים בו מעורבות רגשות. בקשר בו יש שיתוף כן והדדי יש בסיס טוב לרומנטיקה לצמוח.

עכשיו אני רוצה לשמוע מכם, איך אתם מגדירים את המושג רומנטיקה? מעניין אותי לשמוע איזו מחווה רומנטית חקוקה לכם בזיכרון? ואם חוויתם פעם דחייה דומה לזו שלי מהפתעה שהייתה אמורה להתקבל כרומנטית אשמח אם תספרו לי על כך בתגובות.
מחכה לשמוע מכם על הכל בקוצר רוח!

-Sapir-